bonusluavea

Geleceğin teknolojisini Türkler Yarattı…

Türkiye’deki 40 bine yakın, dünya çapında ise 265 bin temassız POS (tap&go™) terminalinde telefon yaklaştırılarak kullanılabilecek

Cep telefonuyla alışveriş dönemi Türkiye’den başlıyor!

Gelişmiş bankacılık ve GSM teknolojisi sayesinde Türkiye artık takip eden değil, öncü ülke konumunda. Dünyanın en gelişmiş ekonomilerinin yıllardır yapmaya çalıştığı temassız mobil ödeme, Garanti Bankası ve Avea işbirliği ile ilk kez Türkiye’de başladı.

Dünya lansmanı Paris’de yapılan teknoloji ile artık cüzdan taşımadan sadece cep telefonuyla alışveriş yapılabilecek. Telefon bağımsız NFC ile ödeme teknolojisine sahip BonusluAvea, işlevselliğinin yanı sıra kullanımı kolay ve uygun fiyatlı.

Kısa mesafede cihazların birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan NFC – yani Yakın Alan İletişimi- teknolojisinin dünyadaki ilk ticari, telefon bağımsız kredi kartı uygulaması, Türkiye’de hayata geçiyor.

Tüketiciler, Aralık ayı içinde yaygın kullanıma geçecek olan BonusluAvea’yı kullanmak için sadece yetkili Avea bayilerinden SIM kartlarını NFC SIM kart ile değiştirmeleri yeterli olacak. Bu yeni teknoloji birçok cihazla uyumlu olması nedeniyle yeni bir telefon almaya gerek kalmadan kullanılabiliyor. Telefonunuza AVEA NFC SIM Kart yerleştirildikten sonra ise Bonus, Shop&Miles ve Paracardlar otomatik olarak tanımlanıyor.Alışveriş yaparken kart seçimi özgürlüğü de bulunuyor. Garanti Bankası müşterisi olmayanlar için, kişi adına otomatik olarak bir ön ödemeli kart tanımlanıyor. Kartta bulunan bakiye yapılan alışverişlerde bonus da kazanılıyor.

BonusluAvea, MasterCard® PayPass™ logosunun bulunduğu Türkiye’deki 40 bine yakın, dünya çapında ise  265 bin temassız POS (tap&go™) terminalinde telefon yaklaştırılarak kullanılabilecek. BonusluAvea, tek seferde 35TL’ye kadar ödemelerin şifresiz ve imzasız olarak yapılmasını sağlayacak. Daha yüksek meblalı ödemeler ise şifre girerek gerçekleştirilebilecek.

Bonuslu Avea’nın kredi kartından ayrılan diğer bir özelliği dijital ortamda olması. Bu özellik, kullanıcılarına birçok kolaylık sunuyor. BonusluAvea sahipleri, istedikleri zaman kartlarıyla ilgili limit, son kullanma tarihi, biriken bonus miktarı gibi tüm detaylı bilgilere anında ulaşabiliyor. Ayrıca kendilerine özel indirim ve bedava ürün fırsatlarından faydalanabiliyor, para gönderebiliyor hatta biriken bonusla TL, dakika veya mobil internet paketi satın alabiliyorlar.

BonusluAvea’nın Lansman Kampanyası

Ocak ayına kadar satın alınan BonusluAvea ürünüyle birlikte Avea’dan tüm BonusluAvea sahiplerine 1 ay boyunca geçerli olacak her yöne ücretsiz 100 dakika   konuşma süresi yüklenecek. Ayrıca, Garanti Bankası, dünyada bir ilk olan bu sistemin ilk kullanıcılarına çok özel bir sürpriz sunuyor. Garanti Bankası, BonusluAvea sahiplerine tanımlanacak ön ödemeli Paracardlara, tam 25TL  yükleyerek alışverişlerini hediye ediyor.

Geleceğin Teknolojisi BonusluAvea’nın Dünya Lansmanı Paris’de Yapıldı

Pilot uygulaması, geçtiğimiz Mayıs ayında Avea-Garanti Bankası işbirliğinde ve Mastercard ile Gemalto’nun da desteğiyle başlatılan BonusluAvea’nın hem ticari lansmanı hem de uluslararası tanıtımı, dünyanın en büyük Uluslararası Kart Teknolojileri ve Uygulamaları Fuarı Cartes 2010 kapsamında Paris’te gerçekleştirildi.

Dünya ödeme sistemlerinde devrim yaratan SIM kart tabanlı, telefon bağımsız NFC ile ödeme teknolojisine Türkiye’nin öncülük etmesinden büyük gurur duyulduğunun belirtildiği, Türk ve dünya basını temsilcilerinin yer aldığı basın toplantısı; Avea CEO’suErkan Akdemir, Garanti Ödeme Sistemleri CEO’su Mehmet Sezgin, MasterCard Dünya İnovasyon Başkanı James Davlouros  ve GemaltoSecure Transactions Business Unit EVP’si Phillip Cambriel’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Avea CEO’su Erkan Akdemir, mobil teknolojilerdeki ilkleri gerçekleştirmenin ve müşterilerinin hayatına değer katmanın ilk günden bu yana Avea’nın ana hedeflerinden biri olduğunu belirterek; “Avea olarak, ‘Teknoloji hayal gücünün emrinde olacak’ diyoruz ve geliştirdiğimiz ürün ve katma değerli servislerle sektörün inovasyon liderliğini üstleniyoruz. Bu kapsamda sektörü büyütmek ve mobil teknolojilerin kullanımını artırmak için sürekli yeni projelere imza atıyoruz” dedi.

Akdemir sözlerini şöyle sürdürdü; “Avea olarak Garanti Ödeme Sistemleri işbirliğinde dünyada için yine bir ilke imza atıyoruz. Avea Mobil Cüzdan içerisinde yer alan BonusluAvea ile ödeme sistemlerinde yeni bir dönemi başlatıyoruz. Avea olarak, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümü konusunda yeni bir adım atmaktan dolayı çok mutluyuz. Yakın zamanda müşterilerimizin hatta tüm vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak başka yenilikçi uygulamaları da sektörümüze kazandıracağız.”

Garanti Ödeme Sistemleri CEO’su Mehmet Sezgin de yaptığı konuşmada; “Avrupa’da temassız ödemeyi Trink ile ilk olarak Garanti Bankası başlattı. Ardından yine dünyada bir ilk olan cep telefonlarına yapıştırılan Trink sticker ile mobil ödeme konusunda bir ara çözüm ürettik. Yaptığımız tüm çalışmalarla edindiğimiz bilgi ve tecrübe bugün ödeme sistemlerine yön verecek BonusluAvea’yı hayata geçirebilmemize neden oldu. Gerçekleştirdiğimiz araştırmalar; cep telefonları üzerinden yapılan ödemelerin yakın gelecekte tüm ödeme yöntemleri arasında çok önemli bir yere sahip olacağını, 5 yıl içinde 3 telefondan birinde mobil ödeme altyapısının yer alacağını gösteriyor. Avea ile ortak projemiz olan ve Gemalto’nun katkılarıyla geliştirilen bu inovasyonla da 2023 yılında nakitsiz bir Türkiye yaratma amacımız için yine büyük ve  önemli bir adım attık. Bu ürünü dünyadan önce Türk tüketicilerin kullanımına sunmak bizler için büyük bir onur…”  dedi.

MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güneyyaptığı konuşmada “MasterCard olarak mobil ödemelere önem veriyor ve mobil ticaretin hızlı, kolay ve güvenli olarak gelişmesi için yenilikçi ürünler sunuyoruz. 2006 yılında plastik kart olarak piyasaya sürdüğümüz temassız ödeme MasterCard PayPass çağın gereklerine göre şekil değiştiriyor ve artık mobil hayatın önemli bir parçası oluyor. Bugün itibariyle Türk kullanıcılar için cep telefonlarını kullanarak farklı şehirlerde ve ülkelerde alışveriş yapmak, bilet almadan seyahat etmek gibi kolaylıklar mümkün. Yeni nesil ödemelere öncülük eden bu gelişmelerin ilk kez ülkemizden çıkması ve Türkiye’nin adım adım ödeme teknolojilerinde inovasyon lideri konumuna gelmesi bize gurur veriyor” dedi.

Join the discussion

Recent Comments