bkm express

Avrupa’nın ‘onur’u olduk sırada dijital cüzdan var

Dünyada ilk defa bir ülke sanal dünyada ulusal cüzdanını duyurmuş olacak.

CARTES’de her yıl bir onur konuğu ağırlanmadığına ve her ülkeye bu tanımın yapılmadığına dikkat çeken Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Türkiye’nin 2011’de onur konuğu seçilmesi gerçekten çok önemli. Türkiye, ödeme sistemlerinde elde ettiği başarılarla tüm dünyanın da dikkatini çekiyor.
Buraya kolay gelmedik, geçen 20 yılda yapılan çalışmaların, doğru zamanda yapılan doğru yatırımların bir sonucu oldu. Türk vatandaşları olarak AB ülkelerine vize ile girerken ve vize alabilmek için de onlarca evrak hazırlamak durumunda kalıyoruz. Şimdi kartlı ödeme sistemlerinde Türkiye geldiği nokta itibariyle AB’nin kapısından içeri girmiş oluyor. Bu yönüyle Onur Konuğu olmak da ayrı bir önem taşıyor” dedi.

‘Ulusal Dijital Cüzdan’

Kartlı ödeme sistemlerinde bir çok ilkin Türkiye’de başladığını ifade eden Canko, sanal dünyada yapılan işlemleri daha güvenli ve hızlı hale getirmek için yeni proje başlattıklarını belirterek, “Ulusal Dijital Cüzdan olarak adlandırılan proje mobil ödeme dünyasına önemli bir boyut getirecek. 2012’nin ilk çeyreğinde dijital cüzdanla ilgili ilk tanıtımımızı yapacağız. Önce internet üzerinden bunu açacağız, zamanla yapı tüm bankalara açık olacak. Dijital cüzdan, ulusal ve operatör bağımsız bir uygulama olarak yapılandırılacak. Dünyada ilk defa bir ülke sanal dünyada ulusal cüzdanını duyurmuş olacak” diye devam etti.

Daha hızlı ve güvenli alışveriş

Tüm ödeme kartlarının entegre edileceği tek bir cüzdan olacağını anlatan Canko şunları söyledi:  “Cüzdanımızda sadece kredi kartları ve banka kartları yok, marka kartları da entegre olacak. Sadece ödemeler değil tasarruflar da bu cüzdan üzerinde yapilecek. Detayları vermek istemiyoruz çünkü 2012’nin ilk çeyreğinde kamuoyuna duyurmayı hedefliyoruz. Amacımız, internetten alışverişin süresini kısaltmak, tüketiciye daha hızlı, kolay ve güvenli işlem fırsatı yaratmak.”
Canko, Türkiye’nin ödeme sistemlerinin 2012-2023 yol haritasında Türkiye’de ‘nakitsiz ödemeler dünyası’ yaratma hedeflerinin olduğunu söyleyerek, “Tüketici ve perakende sektörünü bilinçlendirme çalışmaları yapmalıyız. Temassız kart uygulamalarında potansiyel büyük. Bunun bir adım sonrası Yakın Alan Teknolojisi olarak adlandırılan NFC” dedi.

Temassızda çok iş var

Canko, “Avrupa’da ilk temassız kredi kartı Türkiye’de başladı. Şimdiye kadar önemli mesafe kat ettik ama yeterli değil. Bu alanda daha yüksek potansiyel var. Temassız uygulamalarda önümüz çok açık” dedi. Türkiye’de son verilerle 3 milyon civarında temassız kart kullanıcısı olduğunu belirten Canko, ödeme sistemlerinin turizm ve tekstilden sonra Türkiye’nin üçüncü önemli marka sektörü haline geldiğini söyledi.

100 harcamanın 32’si kartla

BKM Genel Müdürü Dr.Soner Canko, kredi kartı ve banka kartıyla yapılan harcamaların toplam tüketim harcamaları içindeki payında geçen 10 yılda önemli bir artış olduğuna dikkat çekti ve ekledi:  “Türkiye’de kartlı ödeme sistemlerinin toplam harcamalar içindeki payı 2000’da yüzde 8 düzeyindeydi. 2005’te bu oran yüzde 18’e çıktı. 2011’e geldiğimizde de bu oran yüzde 32 gibi oldukça iyi bir orana ulaştı” diye konuştu.

249 milyar dolarlık ‘kartlı’ pazar

TÜRKİYE’nin 1.95 milyon POS sayısı ile Avrupa’da birinci, 50 milyona ulaşan kredi kartı ile de ikinci sırada olduğunu söyleyen Canko, “78 milyon banka kartı sayısı ile üçüncü sırada, 249 milyar dolarlık pazar büyüklüğü ile de altıncı sıradayız.  Bu pazarı da büyüterek daha ön sıralara çıkmak istiyoruz” dedi. BKM verilerine göre, e-ticaret işlem cirolarında son 5 yılda, yıllık ortalama yüzde 60 oranında büyüme görüldüğü söyleyen Canko, aynı dönemde e-ticaret işlem adetlerindeki büyüme oranın ise yüzde 75 olarak kaydedildiğini belirtti.

 Mehtap ÖZCAN ERTÜRK

Join the discussion

Recent Comments