shallow focus photography of person holding smartphone

“2023’te nakitsiz bir Türkiye mümkün…”

“Tüketicilerin hayatını kolaylaştıran, kullanımı basit teknolojik ürünler üretmeye devam etmeliyiz”

Garanti Bankası, kayıt dışı ekonomiyi önlemede, enflasyon ve işsizlikle mücadelede önemli bir araç olan kredi kartı programları alanında dünyanın en iyi 100 bankasının tespit edildiği “The Nilson Report”un 30 Eylül’de yayımlanan sayısında; 5.20 milyar dolarlık kredi büyüklüğüyle 38. sırada yer aldı. Nilson Report’un, 6 Türk bankasının da bulunduğu değerlendirmesi hakkında konuşan Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, “Hep söylediğimiz gibi, 2023’te Türkiye’de tüm alışverişlerini nakit kullanmadan yapan bir topluma ulaşmak mümkün.” dedi.

Sezgin, ülkemizde bankacılık sisteminin bu konuda son derece başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğine değinerek, “Sadece Garanti olarak değil, diğer bankalarla beraber dünya liginde elde ettiğimiz bu önemli başarı, ödeme sistemlerindeki uzmanlığımızı bir defa daha ortaya koyuyor.  Türkiye EMV akıllı kart ve PIN kullanımında öncü ülkeler arasında yer aldı. Bonus, üye işyerleri ile tüketiciyi buluşturan uygulamaları hayata geçirerek, bir model haline geldi. Temassız kartlarda ise yayılma hızımız birçok ülkeden daha ileride. Nakit kullanılmayan bir toplum için 2023 yılını hedefledik ve bu hedefimize doğru ilerliyoruz. Amacımıza ulaşmak için sadece kredi kartlarını kullanmak yeterli değil. Henüz geliri ve yaşı nedeniyle bankacılıkla tanışmamış kişileri de sisteme dahil etmemiz son derece önemli. Bunun için, banka kartları, ön ödemeli kartlar ve bozuk parayı ikame ederek kolay ve hızlı bir çözüm sunan Trink, yani temassız ödeme uygulamasını daha da yaygınlaştırmamız gerekiyor. Tüketicilerin hayatını kolaylaştıran, kullanımı basit teknolojik ürünler üretmeye devam etmeliyiz.” dedi.

sube 11

Sektörün prestijli yayınlarından The Nilson Report tarafından, bankaların 31 Aralık 2009 tarihine ait resmi verileri dikkate alınarak yapılan değerlendirmeye, 23 Amerikan, 12 Kanada, 10 İngiliz bankası katıldı. Fransız ve Alman bankaları listede yer bulamadı.

Garanti ayrıca; 511.5 milyon dolarlık alışveriş hacmiyle, “Maestro Card – ParaCard” veren bankalar arasında 47. sıraya yerleşerek, listeye giren tek Türk bankası oldu.

Join the discussion

Recent Comments