ABOUT MEHMET 2018-06-18T12:19:25+00:00

Mehmet Sezgin
Payments Systems
Executive

Mehmet Sezgin is the former director of Global Payment Systems at BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria) and was the co-chairman of Garanti Payment Systems between 2012 and 2016.

In May 2016 he set up his own payments company myGini, Inc in San Francisco California. myGini is a payment and card management application designed to connect merchants and consumers with their financial institutions via the Mastercard/Visa payments networks.

At BBVA he moved the card base from 67 million to 80 million while doubling the merchant POS base to 1.4 million which generated $115 billion purchase volume at 13 countries (Spain, Portugal, Turkey, Romania, USA, Mexico, Chile, Argentina, Peru, Uruguay, Paraguay, Colombia, and Venezuela).

A firm believer in new technologies, he launched a global digital app called BBVAWallet. It was launched in Spain, Chile, Mexico, USA, Turkey, Colombia AND Peru with downloads now reaching more than 15 million.

Before BBVA, Mehmet was the founder-CEO of Garanti Payment Systems, a wholly-owned subsidiary of Garanti Bank Turkey. Mehmet launched the first chip cards in 2000 and created a loyalty platform called bonus card which was licensed to 10 other banks. He was instrumental in moving Turkey to full chip & pin EMV infrastructure in 2006.

Under his leadership, Garanti moved from 700 thousand cards and 25 thousand POS terminals to 20 million cards and to 600 thousand POS terminals while building the biggest e-commerce platform in Turkey. Garanti is now within the top 5 largest credit card issuers in Europe based on the purchase volume.

Before establishing Garanti Payment Systems, Mehmet opened the Eurasia Office of MasterCard Europe after working in several banks in different capacities. He started his career as a consultant at PricewaterhouseCoopers.

He had been a long time board member of MasterCard Europe and Interbank Card Association (BKM). Mehmet also served as the chairman of Credit Bureau in Turkey and was the chairman of Risk Centralization Platform at Bankers’ Association.

He holds an MBA from the University of Massachusetts which he earned with a Fulbright scholarship and Bachelor of Science in management from METU in Ankara.

————————————————————————————————

Antalya’da doğan ve ilk okulu üç, ortaokulu iki, liseyi de iki yerde okuyan Sezgin, İzmir Atatürk Lisesini ve AFS bursu gittiği Amerika’da Barrington (RI) High School’u bitirdi.

Sezgin 1980-1984 yılları arasında ODTÜ’de okudu ve İşletme bölümünden mezun oldu.

Fulbright bursu ile döndüğü Amerika’da University of Massachusetts’den MBA derecesini Harvard’dan da dersler alarak tamamladı.

1984 yılında Price Waterhouse’da danışmanlık görevi ile iş yaşamına başlayan Mehmet Sezgin, 1985 – 1988 yılları arasında İnterbank’ta Müfettişlik görevini sürdürdu.

1990′da Pamukbank’da Bank24 (ATM) bölümünü kurdu, daha sonra kredi kartlarına geçerek hem Pamukbank’ın ilk Visa ve MasterCard’larını hem de Türkiye’nin ilk resimli kartlarını çıkardı.

1993′de Europay/MasterCard’ın Türkiye ve Orta Asya ofisini açarak ödeme sistemlerinde bir dizi yeniliğin Türkiye’ye gelmesine öncülük etti. 90 bin kart ve %9 pazar payı ile aldığı MasterCard’ı 6.5 sene sonra 14 milyon kart ve yüzde 46 pazar payıyla bırakarak Garanti Bankası’na geçen Sezgin burada Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş’yi kurdu.

İlk çipli kredi kartı, ilk EMV kart, ilk havayolları mil programı, ilk temassız kart, ilk digital cüzdan gibi yeniklerin yani sıra “Bonus” kartı markalaştıran Sezgin, Garanti dışında 10 bankaya daha bonus lisansı verdi ve Romanya’da da bonus markasını 3 yılda yüzde 5′lik bir pazar payına getirdi.

1999′da 500 bin kart ve %6 pazar payı ile devraldığı Garanti’yi 9,5 milyon kredi kartı ve 8 milyon banka kartı ile Türkiye’nin lideri, Avrupa’nın 4. büyük kart bankası yapan Sezgin ile Garanti %20′lik bir paya ulaştı.

Sezgin, 2012 Mayıs başı itibariyle Garanti’nin ortağı olan BBVA’nın küresel ödeme sistemlerini biriminin başına getirildi. 67 milyon kart ve 700 bin POS terminali ile aldığı 13 ülkeyi (İspanya, Portekiz, Türkiye, Romanya, ABD, Meksika, Şili, Arjantin, Peru, Uruguay, Paraguay, Kolombiya ve Venezuela). 4 yılda 80 milyon kart ve 1,4 milyon POS’a getiren Mehmet, dünyanın en büyük dijital cüzdanı olan BBVA Wallet’ı 6 ülkede (İspanya, ABD, Şili, Meksika, Kolombiya ve Türkiye) 10 milyondan fazla kez indirterek önemli bir mobil ödeme dönüşümüne imza attı.

Mehmet Sezgin Garanti Ödeme Sistemleri’nin Eş Yönetim Kurulu Başkanı görevini sürdürürken, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve MasterCard AvrupaYönetim Kurulu üyeliklerini de yapmaktaydı. Sezgin bir dönem Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.’nin ve Bankalar Birliği Risk Yönetim Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını da üstlendi.

32 yıllık profesyonel yaşamını 31.03.2016’da noktalayan Mehmet, Amerika’da “myGini, Inc” adı ile bir ödeme sistemleri şirketi kurdu. myGini, en son teknolojileri kullanan bir dijital cüzdan ve sadakat platformu olarak Amerika’daki perakendeciler ile bankaları bir araya getirmeyi ve böylece tüketicilere çok daha iyi bir alışveriş ortamı sunmayı hedeflemektedir.